A gyomorhurut a betegségek egész kategóriájára utal, amelyek a gyomornyálkahártya gyulladásos és disztrófiás változásaihoz kapcsolódnak. Általában a betegség tünetmentes. Egyes helyzetekben a gyomorhurut a következő tünetekkel nyilvánulhat meg: éles gyomorfájdalom étkezés előtt vagy után, hányinger, hányás, székrekedés.
A gyomorhurut fő okát a rossz táplálkozásnak tekintik, és genetikai hajlam is lehetséges. Éppen ezért a tünetek csökkentése érdekében a betegnek speciális diétát javasolnak gyomorhurut esetén.
Az étlapkészítés általános szabályai
A diagnózis megállapítása után az orvos gyógyszeres kezelést és speciális diétás táplálkozást ír elő a betegnek. A gyomorhurut diétája nem az egyetlen, hanem a megelőző intézkedések és a gyomor-bél traktus patológiás elváltozásainak kezelésének egyik fő része. Fő célja minden olyan negatív folyamat lelassítása, amely elősegíti a gyulladást, vagy irritálja a gyomornyálkahártya falát.
A betegség leküzdésére tervezett étrendet úgy alakítják ki, hogy az emberi szervezet megkapja a normális élethez szükséges tápanyagokat és hasznos anyagokat. Többféle diéta létezik. Ezek a betegség stádiumától és fejlődési típusától függenek. De mindegyiket az általános szabályok szerint állítják össze:
- A túl hideg vagy meleg ételek fogyasztása elfogadhatatlan;
- a durva ételek teljes eltörlése (az edényeket őrlik, ami különösen fontos a magas savasságú gyomorhurut esetén), a füstölt, sült és sós ételek, valamint a konzervek;
- napi 5-6 alkalommal kell enni;
- főzzük az ételt vagy főzzük egy dupla kazánban;
- nem szabad enni gombát, különféle fűszereket és gyógynövényeket;
- Távolítsa el a kávét az étrendjéből, és korlátozza a csokoládé fogyasztását.
A gyomorhurut kezelésének vagy megelőző intézkedéseinek időtartama alatt hagyja abba a rossz szokásokat (alkohol, dohányzás), szénsavas italokat.
Minden étkezési lehetőség javítja a beteg állapotát. Ezért nagyon fontos, hogy a kezelőorvos heti menüt dolgozzon ki egy bizonyos típusú gyomorhurut esetén.
1. számú diéta
Az 1. számú diéta javasolt gyomor- és nyombélgyulladás, heveny gyomorhurut és krónikus betegségek, gyomor- vagy nyombélfekély esetén a gyógyulási időszakban, valamint fokozott gyomornedv-elválasztás esetén. Az 1-es számú diéta mellett napi 3000 kcal javasolt, és a betegnek legalább 1, 5-2 liter folyadékot kell fogyasztania. Az 1. számú táblázat 1a és 1b részre oszlik, azonban az ilyen típusú étrendek rövid távúak (10-12 nap), a betegség súlyosbodásakor írják elő őket.
Egy bizonyos ideig tartózkodnia kell a só fogyasztásától; ha ezt nehéz megtenni, akkor ne adjon elegendő sót az ételhez.
Engedélyezett és tiltott termékek
Tud | Ez tiltott |
---|---|
|
|
A patológia súlyosbodásának időszakában a hüvelyesek fogyasztása nem javasolt, mivel hozzájárulnak a gázképződéshez a gyomorban.
Mintamenü az 1. számú diétához
A beteg által fogyasztott élelmiszerekre vonatkozó bizonyos korlátozások ellenére az étrendi táblázat meglehetősen változatossá tehető.
- Reggelire: túrópürét tejjel, hajdina zabkását tejjel ledarálva vagy gőzös omletttel, teával (tejjel megengedett).
- Ebéd: főzzünk húsgombócot és burgonyát (burgonyapürét készítsünk), készítsünk bogyós vagy tejes zselét vagy süssünk almát, igyunk tejet.
- Ebéd: leves (opcionális: zöldség, tej), párolt csirkeszelet és sárgarépapüré vagy édes rizspuding, zselé.
- Délutáni uzsonna: ihat csipkebogyó forrázatot, egy pohár teát, vagy készítsen két darab pirítóst és zselét.
- Vacsora: gombóc túróval vagy lusta teával.
- Lefekvés előtt elfogyaszthat egy kis sütit, kekszet és egy pohár tejet.
2. számú diéta
A 2. számú diéta azok számára alkalmas, akik krónikus gyomorhurutban, vastagbélgyulladásban és alacsony gyomorsavasságban szenvednek. Ha a patológiát a vese, a máj, a cukorbetegség egyéb betegségei, az endokrin rendszer különféle rendellenességei bonyolítják, akkor az étrendet egyszerre több szakembernek kell felírnia, és megfelelő menüt kell összeállítania.
A 2. számú táblázat csökkenti a betegség tüneteit, helyreállítja az emésztőszerveket, elősegíti azok normális működését.
A 2. számú diéta jelentősen fokozza a gyógyszeres terápia hatását, ha a beteget helyesen diagnosztizálják és a megfelelő menüt választják ki.
Engedélyezett és tiltott termékek
A 2. számú táblázat könnyen elkészíthető, a lényeg, hogy ne csábítson el egy zsíros húsdarab vagy egy gazdag vajas krémes sütemény. A felsorolt ételek mindegyike tetszés szerint kombinálható.
Tud | Ez tiltott |
---|---|
|
|
A ritka esetekben fogyasztható termékeket csak orvos hagyhatja jóvá, aki meghatározza szervezetének készségét az agresszív élelmiszerek befogadására.
Mintaétlap a 2. számú diétához
A napi táplálékbevitel optimális mennyiségének a napi 5 étkezést tekintjük. Ebben az esetben a betegnek nem szabad megfeledkeznie a tiszta vízről. A szervezetnek legalább 1, 5 liter folyadékot kell kapnia. Naponta 15 g sót fogyaszthat edényekben.
- Reggelire: főzzünk zabpelyhet vajjal vagy tejjel búzadarával, főzzünk lágy tojást, főzzünk teát vagy gyenge kávéitalt.
- Ebéd: túró tejföllel, sült almás vagy túrós puding, gyógynövényes tea.
- Ebéd: csirkeleves tésztával vagy tésztával, borscs (böjti) megengedett, párolt szelet, húsgombóc, tészta vagy zöldség, bogyós turmix.
- Délutáni uzsonna: állhat sós zsemle teával, túró bármilyen bogyós lekvárral (friss bogyók).
- Vacsora: főtt zöldség és hús (sült hal), gyümölcssaláta tejföllel vagy mentatea (opcionális).
5. számú diéta
Annak elkerülése érdekében, hogy a betegség krónikus formája akut formává váljon, ilyen helyzetben a betegnek 5. számú gyomorhurut esetén diétát írnak fel. Elősegíti a gyors gyógyulást és megakadályozza a gyomorban olyan kóros elváltozások kialakulását, amelyek életveszélyesek a betegre nézve. Éppen ezért a betegnek egész életében ezt a fajta diétát kell követnie.
Engedélyezett és tiltott termékek
Az 5. számú táblázat annyira változatos, hogy a páciens nem fogja érezni a preferenciáinak jelentős megsértését.
Tud | Ez tiltott |
---|---|
|
|
Mintamenü az 5. számú diétához
Az 5. számú diéta képes kielégíteni a páciens alapvető táplálkozási szükségleteit. Kis adagokat kell enni 3-4 óránként.
- Reggelire: hajdina zabkása vajas vagy szendvics doktorkolbásszal, túró puding, tea (kávé tejjel).
- Ebéd: tea tejjel, zöldborsó párolt omletttel megengedett, friss érett gyümölcs, amiből kompótot vagy zselét készíthetünk.
- Ebéd: főtt hús párolt zöldségekkel, a levesek szerelmesei készíthetnek tésztalevest, kompótot.
- Délutáni uzsonna: keksz vagy zsemle, frissen facsart gyümölcslé.
- Vacsora: párolt hal vagy sült borjú/marhahús, rizs zabkása, karfiol püré, zöld vagy fekete tea.
- Lefekvés előtt megengedett a kefir és a csipkebogyó főzet inni (opcionális).
Táplálkozási szakértők és gasztroenterológusok ajánlásai
Bármilyen formájú gasztritisz súlyosbodásának időszakában tanácsos betartani az étrendet az érintett szerv irritációjának minimalizálása érdekében. A gyomornyálkahártya kémiai és mechanikai irritáló hatásai lehetnek:
- bármilyen étel fogyasztása korlátlan mennyiségben;
- rost korlátozások nélkül;
- hús erekkel és bőrrel;
- savas ételek, nyers gyümölcsök és zöldségek.
A terápiás táplálkozás óriási előnyökkel jár, feltéve, hogy kombinálni kell gyógyszeres terápiával, sporttal és megelőző intézkedésekkel.
Hasznos tanácsok szakértőktől gyomor-bélrendszeri betegségekben szenvedők számára:
- Rágja meg jól az ételt, mivel a zúzott terméket a beteg szerv könnyebben megemészti és felszívja;
- a frissítő italok (kávé, energiaitalok) irritálják a gyomor és a belek nyálkahártyáját;
- a mustár és az ecet hozzájárul a patológia kialakulásához;
- a forró fűszerek helyettesíthetők gyógynövényekkel, babérlevéllel és köménnyel.
Sok szakértő egyetért abban, hogy az élelmiszerek hőkezelését vízfürdőben vagy dupla bojlerben kell elvégezni, hogy a tápanyagok és hasznos anyagok maximális mennyisége megmaradjon az élelmiszerben.
A gasztritisz minden formájához külön étrend tartozik. Minden asztal ízletes és tápláló a maga módján. A betegnek nem kell állandóan éheznie vagy ízetlen ételt ennie. Sok recept létezik a diéta alatti ételek elkészítésére, amelyek ízükben nem rosszabbak sok kulináris remekműnél.